Účel článku – ako používať počítač slobodne a bez strachu z vírusov.
Pracujem v IT oblasti ako vývojár softvéru, tento článok je však venovaný najmä širokému okruhu používateľov počítačov všeobecne, presne takým, akým ste práve vy, ktorí čítate tento blog. Veľa vysvetlení v článku je zjednodušených práve účely ľahšieho pochopenia.
Ako každý, aj ja chcem pri prehliadaní Internetu byť „chránený“, obávam sa počítačových vírusov, červov, malware a čohokoľvek, čo bez môjho vedomia môže ohroziť moje údaje, moje súkromie, či spôsobí stratu času kvôli poškodenému/nefunkčnému počítaču.
Dnes už existuje veľmi veľa spôsobov, ako sa môžu rôzne takéto infiltrácie dostať k vám do počítača. Pre zjednodušenie – v preklade je infiltrácia všetko, čo chce nejakým spôsobom škodiť alebo to vykonáva činnosť na mojom počítači bez toho, aby som o tom vedel, napr. to odosiela moje údaje, moje dokumenty cez Internet, využíva môj počítač na zasielanie spamu , t.j. nevyžiadanej pošty a podobne. A to nechce nikto.
Treba si na rovinu povedať, že na 100% sa tomuto zabrániť nedá a veľa závisí aj od nás samotných, či to tomuto „škodcovi“ umožníme.
Existujú však spôsoby, ako pravdepodobnosť tohoto minimalizovať.
V princípe máte dve základné možnosti.
1) Vlastníte počítač s operačným systémom Windows:
a) ktorý pravidelne aktualizujete
b) máte nainštalovaný antivírový program (zrejme zakúpený), ktorí tiež pravidelne aktualizujete
c) používate internetový prehliadač – IE, Firefox, Chrome, Opera, ktorý tiež pravidelne aktualizujete
d) niektorí z vás zrejme používajú aj špeciálny softvér proti malware a inému ware – a pravidelne ho aktualizujete
e) neotvárate podozrivú poštu, neklikáte na podozrivé odkazy v pošte, ani keď je to pošta od vašeho známeho.
f) atď..
Ani vykonávanie týchto jednotlivých krokov, ktoré vás stoja peniaze a čas navyše a podľa mňa by bežného používateľa vôbec nemali obťažovať, však nerieši podstatu problému, snaží sa len výskyt problému obmedziť.
2) Vlastníte počítač s operačným systémom, na ktorom vás už z princípu nemusia zaujímať odrážky b, c, d, e a v podstate ani f.
Princíp 99% infiltrácií totiž funguje na predpoklade, že používate Windows.
Prečo teda nepoužiť na vašom počítači/notebooku/netbooku operačný systém, ktorý:
-
je tretí najrozšírenejší na svete – po Microsoft Windows a Apple Mac OS – dnes cca 20 milión inštalácii
-
je zadarmo
-
už pri základnej inštalácii je nastavený tak, že na ňom nefungujú počítačové vírusy
-
nikto sa vám bez vášho povolenia nedostane zvonku do počítača
-
všetky aktualizácie sú dostupné z jedného miesta, nemusíte sa zaujímať o najnovšie aktualizácie/verzie svojho internetového prehliadača, hudobného prehrávača či akéhokoľvek iného programu inštalovaného z balíčka vyše 30 tisíc dostupných programov.
Riešenie sa volá Ubuntu, možno ste už o ňom počuli alebo čítali. Je to distribúcia Linuxu zastrešená komerčnou firmou Canonical.
Slovo Linux asi poznáte, a zrejme máte o ňom informácie, že je to niečo
-
čo používajú iba „počítačoví maniaci“
-
nič tam poriadne nefunguje
-
nemá to grafiku
-
musíte vedieť anglicky
Ani jedno z toho už dnes našťastie neplatí, aj keď niekedy tomu tak mohlo byť.
Vývoj ide dopredu a Ubuntu Linux je priam stvorený minimálne pre tých, ktorí počítač používajú najmä na
-
prehliadanie Internetu – používate tu svoj obľúbený prehliadač Firefox, Chrome či Opera.
-
počúvanie mp3
-
sledovanie videa, DVD
-
prezeranie obrázkov a fotiek – napr. stiahnutých z digitálneho fotoaparátu.
-
chatovanie – ICQ, Skype, Google Talk, Facebook
-
vytváranie a čítanie Word, Excel a PowerPoint dokumentov
-
hranie Solitaire 🙂
Je to celé v slovenčine, máte 100% istotu používania softvéru legálne. Môžete si ponechať v prípade potreby na počítači Windows a Ubuntu sa nastaví ako ďalší systém. Inštaláciu zvládne aj bežný používateľ, prípadne poproste o pomoc osobu, ktorá vám pomáha s inštaláciou programov. Nemusíte sa však báť, určite to zvládnete aj sami, je to len pár klikov. Pripomínam však, že si vždy zálohujte svoje údaje (dokumenty, fotky, hudobné a filmové súbory, obľúbené stránky…), to platí pre každý systém, takže tak učiňte aj pred inštaláciou Ubuntu.
Ak ste používateľ, ktorý robí na svojom počítači najmä horeuvedené kroky, tak prechod na Ubuntu Linux bude pre vás bezproblémový, priam bezbolestný.
Je to naozaj veľmi dobrý pocit zapnúť si ráno počítač a pracovať s ním, prehliadať Internet bez toho, aby sa mi do počítača dostal vírus – proste vírus sa nevie v Ubuntu spustiť. Ochráni vás aj pred škodlivými programami, ktorými sa môže infikovať váš počítač zo sociálnych sietí – Facebook atď.
Minimálne o jednu starosť menej. O aktualizácie všetkých programov sa vám automaticky stará Ubuntu, nemusíte nič sledovať – žiadne nové záplaty, nové verzie.
Viac info na www.ubuntu.cz
Ubuntu nie je náhrada za Windows, je to alternatíva. Tak ako BMW nie je náhrada za Mercedes, ale alternatíva, proste je to iný automobil, tak je Ubuntu je iný operačný systém ako Windows.
Má krásnu grafiku a ľahko sa ovláda.
Netvrdím, že Ubuntu ako taký je liek na všetko, alebo že je to lepší alebo horší operačný systém ako Windows. Tieto diskusie nechávam bokom a vôbec nechcem o tom polemizovať. Je proste iný, slobodný.
Za vyskúšanie doslova nič nedáte, možno ho začnete najprv používať iba na prehliadanie Internetu či počúvanie hudby, časom spoznáte, že v sebe ukrýva oveľa viac.
Veľa zdaru a pokojné dni strávené pri počítači praje Bathory 🙂
Celá debata | RSS tejto debaty